You are here: Home
Document Actions

Details

Tomáš Masaryk   [Assigned Title]

Tomáš Masaryk   [Assigned Title]
Country of Origin: Czech Republic
Year of origin: 1923
Genre: Documentary Film
Locations of shooting: Praha:Pražský hrad, Praha:Wilsonovo nádraží, Praha:Václavské náměstí, Hodonín, Lány, Praha:Klementinum, Praha:Vyšehrad, Praha:Staroměstské náměstí, Praha:Karlův most, Praha:Hradčany,panorama, Praha:kostel Křižovníků, Hodonín:německá dívčí škola, Hodonín:kostel

Credits
Director: Jonáš
Himself: Masaryk Tomáš Garrigue
  Masaryková Alice
  Masaryk Tomáš Garrigue
  Tomášek František
  Masaryk Tomáš Garrigue
  Masaryk Tomáš Garrigue
Production company: Filmový ústav


Keywords: knihy Masarykovy, kůň Hektor, manifestace, návrat Masarykův z exilu do Prahy, plastika Masaryk Tomáš Garrigue, podobizna Masaryková Charlotta, podobizna policejní Masaryk T.G., podpis Masaryka T.G., revue Naše doba, ruce v okovech, scény nahrávané, Štefánik Milan Rastislav (foto), vyhlášení samostatnosti ČSR 1918, Wilson Thomas Woodrow (foto), Declaration of Independence of ČSR, hands in cuffs, horse Hektor, manifestation, Masaryk's books, police photo of T.G. Masaryk, President TGM, review Naše doba (Our Times), Signature of T.G. Masaryk, statue of Tomáš Garrigue Masaryk, Štefánik Milan Rastislav (photo), the Czech and Moravian towns, Wilson Thomas Woodrow (photo)
Rekapitulace životní a politické dráhy prvního prezidenta Československé republiky T.G. Masaryka začíná kresbou jeho rodného domu v Hodoníně, kterou střídá záběr německé dívčí školy, jež stála na jeho místě ve dvacátých letech. Gymnaziální studia v Brně upomínají krátké záběry dominant města (hrad Špilberk a kostel sv. Petra a Pavla). Masarykovu bohatou publikační činnost ilustruje řada knih, začínající jeho habilitační prací - Sebevražda jako hromadný sociální jev civilizace. Součástí filmu jsou i hrané pasáže a dokumentární záběry Masaryka v jeho pracovně. Film ukazuje policejní podobiznu Masaryka v době jeho pronásledování rakousko-uherskou policií. Pobyt v emigraci během války dokreslují většinou pouze fotografie. Následují okamžiky Masarykova návratu do Prahy v prosinci 1918 a jeho jízda městem. Film uzavírají záběry Masaryka v Lánech, především při jeho oblíbené jízdě na koni.

Version 1
Language: n/a
Sound: Silent film
Aspect: 1:1,33
Duration: n/a

» Complete Film
Length 622.0 m Request Copy Button
request copy
Copy Type n/a
Base Acetate
Copyright Information Národní filmový archiv
License Information Film can be licensed