You are here: Home Partneriai Magyar Nemzeti Filmarchívum (MNFA)
Document Actions

Magyar Nemzeti Filmarchívum (MNFA)

Vengrijos Nacionalinis Filmų Archyvas susijęs su rašytojo Belos Balazso planu. Archyvas turi didžiausią filmų kolekciją Vengrijoje.

Vengrijos filmų mokslo institutas įkurtas 1957 metais pagal dar 1948 metais rašytojo Belos Balazso sukurtą planą. 1985 metais instituto pavadinimas buvo pakeistas, ir jis imtas vadinti Vengrijos filmų institutu, nuo 2000 metų birželio – Vengrijos nacionaliniu filmų archyvu. Nacionalinės viešos kolekcijos statusą ši institucija turi jau nuo 1991 metų.

Vengrijos nacionalinis filmų archyvas tiesiogiai pavaldus Vengrijos nacionalinio kultūros paveldo ministerijai. Čia saugoma didžiausia Vengrijoje filmų kolekcija – iš viso apie 64000 saugojimo vienetų. Nacionalinio filmų archyvo darbo tikslus ir veiklą apibrėžia 2000 m. gegužės 16 dienos Įkūrimo aktas. Nacionalinio filmų archyvo pagrindinis uždavinys – rinkti, saugoti, restauruoti ir skleisti nacionalinius vaidybinius, dokumentinius, kino kronikos, animacinius, mokslo populiarinimo filmus bei pasaulio kino klasiką, padaryti išlikusios Vengrijos filmų kultūros vertybes prieinamas platesnei auditorijai, ypač tyrinėtojams, ir išsaugoti jas ateičiai. Filmų kopijos nuomojamos ir klubams, festivaliams, taip pat mokymo tikslais. Filmų archyvo biblioteka yra vienintelė specializuota filmų biblioteka Vengrijoje. Joje sukaupta daugiau nei 20000 knygų, 4000 periodikos numerių, 3500 scenarijų ir 30 šiuolaikinių užsienio techninių žurnalų. Afišų skyrius saugo 53000 plakatų ir 200000 nuotraukų. Minėtini periodikos leidiniai – „Filmkultúra“ (leidžiamas nuo 1960 metų ir dabar prieinamas internetu), „Filmspirál“, „Muszter“, „MovEast“ (anglų kalba). Meno kino teatras (Orökmozgö) vertinamas ne tik dėl rodomos unikalios programos, bet ir kaip gerai žinoma parodų, susitikimų ir debatų vieta.

1989 metais, įkūrus Vengrijos filmų praeities ir dabarties fondą (Foundation for the Past and Present of Hungarian Film), pradėti intensyvūs filmų restauravimo darbai. Visus nitrojuostoje nufilmuotus filmus yra numatyta perkelti į saugią juostą.

Gavus paramą iš Vengrijos informacinių technologijų ir telekomunikacijų ministerijos, 2006 metų pavasarį pradėti 100 vaidybinių filmų ir pagrindinių kino kronikos žurnalų perkėlimo į skaitmeninį formatą darbai. Užsiregistravusiems miestų ir apskričių bibliotekose, universitetuose ir vidurinėse mokyklose šie filmai bus pasiekiami per NAVA (Nacionaliniai audiovizualiniai archyvai) tinklalapį www.nava.hu. Galima tik filmų peržiūra – galimybė juos parsisiųsti nėra numatyta. Pirmųjų 100 filmų skaitmeninimas ir prieigos prie jų internetu sukūrimas yra vienas numatyto didžiulio darbo etapų.

Kino kronikos žurnalai

Vengrijos filmų tarnyba (MFI) buvo įkurta 1924 metais. Nuo pat savo įkūrimo pradžios ji pradėjo kurti savaitinius kino kronikos žurnalus ir tęsė šį darbą net 20 metų. 1931 metais, išleisdama 400 numerį, MFI įdiegė garso technologiją. 1945–1948 metais kino kronikos žurnalus kūrė ne viena kompanija. Teisinis MFI įpėdinis Vengrijos centrinės žinios (Magyar Központi Híradó) 1945 metais sukūrė 10 savaitės naujienų numerių. Tais pačiais metais Komunistų partijos iniciatyva pradėta kurti „Mafirt Krónika” – savaitinės Vengrijos filmų gamybos kompanijos naujienos. Dienos šviesą išvydo 112 šių kino kronikos žurnalų. Nuo 1948 metų Naujoji Vengrijos filmų tarnyba kūrė Vengrijos filmų naujienas (Magyar Filmhíradó). 1948 metais Vengrijos nacionalinė filmų gamybos kompanija (Magyar Filmgyártó Nemzeti Vállalat) sujungė visas kino kūrimo profesijos šakas, taip pat ir naujienų sritį. 1949 metais buvo išleisti 55 kino kronikos žurnalo numeriai. Nuo 1950 metų iki pat 1991 metų (išskyrus 1956 metų spalį ir lapkritį) Vengrijos filmų žinios buvo kuriamos Kino kronikos ir dokumentikos filmų studijoje. Paskutiniais dešimtmečiais buvo kuriami ne tik savaitiniai žurnalai, bet ir teminės kino kronikos. Vengrijos nacionaliniame filmų archyve, be Vengrijoje sukurtų filmų, galima rasti ir užsienio kino kronikos žurnalų.


Magyar Nemzeti Filmarchívum