You are here: Home O projektu
Document Actions

O projektu

Webová brána filmarchives online umožňuje volný a snadný přístup ke sbírkám filmových archivů z celé Evropy. Prostřednictvím vícejazyčné webové brány mohou být filmová díla vyhledávána podle obsahu, filmografického popisu a fyzických vlastností filmových materiálů. Výsledky vyhledávání poskytují informaci o existenci a lokaci archivovaných materiálů a zároveň potřebné kontakty, které k těmto filmovým materiálům usnadní přístup.

filmarchives online je zacílena na uživatelskou skupinu v rozsahu od vědeckého výzkumu až po profesionální média a oblast filmové produkce. Obsah databáze je zaměřen na nehranou filmovou tvorbu, to znamená dokumentární a výukové filmy, zpravodajské materiály, cestopisné filmy, komerční reklamu, vědecké, průmyslové, experimentální a sportovní filmy, a také na animovanou tvorbu.

filmarchives online je výsledkem projektu MIDAS (Moving Image Database for Access and Re-use of European Film Collections). MIDAS vznikl v roce 2006 jako pilotní projekt MEDIA Plus programu Evropské komise. Realizuje jej 18 institucí zaměřených na archivování a prezervaci evropského filmového dědictví. Projekt koordinuje Deutsches Filminstitut – DIF e.V. sídlící ve Frankfurtu.

Pro filmarchives online přispěli všichni partneři projektu výňatky ze svých lokálních archivních databází. Každá z institucí, které se na projektu podílejí, nezávisle a průběžně rozšiřuje a spravuje poskytnutá data. Z uvedených faktů vyplývá, že nově vznikající webová brána filmarchives online vzniká s cílem stát se centrálním referenčním místem pro vyhledávání a lokaci archivních filmových materiálů v Evropě.


Locations of filmarchives online partners: