You are here: Home Partneři Deutsches Filminstitut - DIF
Document Actions

Deutsches Filminstitut - DIF


Deutsches Filminstitut – DIF byl založen roku 1949 a je nestarším německým institutem filmových studií a zároveň jednou z největších filmových institucí v Německu.

Deutsches Filminstitut – DIF e.V., založený v roce 1949, je nejstarším německým institutem pro filmová studia a také jednou z největších německých filmových institucí. Společně s berlínskými institucemi Bundesarchiv/Filmarchiv (Federální filmový archiv) a Stiftung Deutsche Kinemathek (Nadace německé filmotéky) je DIF členem Německé federace filmoték a spolu s uvedenými organizacemi vykonává úkoly ústřední Německé filmotéky. Od r. 1952 je DIF členem Mezinárodní asociace filmových archivů (FIAF) a podílí se na mezinárodních projektech.

Vedle svých činností jakožto výzkumné instituce a archivu se DIF aktivně věnuje podpoře a propagaci filmové kultury. V současné době pracuje DIF mimo jiné na projektech "filmportal.de" – nejobsažnějším on-line zdroji informací o německém filmu, mezinárodním festivalu filmů pro děti LUCAS, který uvádí kvalitní dětské filmy z celého světa a na filmovém festivalu goEast nabízejícím více než 150 filmů ze střední a východní Evropy.

V lednu 2006 došlo ke spojení Deutsches Filmmuseum (Německé filmové muzeum) a DIF. Takto vzniklá instituce Deutsches Filminstitut – DIF / Deutsches Filmmuseum nabízí jedinečný přístup ke všem relevantním archivním materiálům a filmové dokumentaci. Sbírky zahrnují filmové materiály, plakáty, fotografie a soudobé recenze a kritiky.

DIF dále propaguje německou filmovou historii a světovou filmovou kulturu, organizuje filmové akce, festivaly, symposia a výstavy a vydává publikace. DIF provozuje dvě kina: oceňované Kino im Deutschen Filmmuseum, uvádějící každoročně rozmanitý program až 700 hraných a 400 krátkých filmů z celého světa, a Caligari Filmbühne, kde jsou dvakrát týdně promítány poklady z filmového archivu.

DIF se také podílí na několika vzdělávacích aktivitách. Připravuje nové uspořádání stálé expozice muzea, která představuje velké množství exponátů z historie kinematografie. Bude zaměřena na mediální výchovu a výzvy digitálního světa. V březnu 2007 bude zahájen projekt SchulKinoWochen (Týdny školy v kině), který pozve školáky v celé zemi, aby své ranní vyučování vyměnili za kino. Rozsáhlé krátkodobé výstavy jsou věnovány specifickým oblastem, tématům a významných osobnostem filmové historie. Prohlídky s průvodci, filmové kursy, vzdělávací materiály a "Schule des Sehens" (Škola vidění) dotvářejí vzdělávací program DIF.


Archivy a sbírky


Filmový archiv

Filmový archiv DIF spolupracuje s institucemi a podílí se na národních i mezinárodních projektech s cílem uchovávat filmové kulturní dědictví. Archiv pečuje o více než 20.000 filmových kopií. Nekomerční filmová distribuce nabízí německé filmy počínaje tituly z éry němého filmu. Vedle toho filmový archiv DIF vytvořil sbírku 7.000 souborů separátů a 36.000 mikrofilmů.

Dokumentace / Filmová knihovna

Sbírku písemných archiválií tvoří přes milion novinových článků zahrnující filmové recenze, biografické črty, obecná filmová témata a tiskové a propagační materiály. Zvláštní sbírky obsahují například 3.000 censurních listů a 40.000 filmových programů. Oddělení dokumentace a knihovny spravuje rozsáhlou sbírku více než 2.000 titulů filmových periodik. AV materiály a 68.000 knih lze vyhledat přes Internet.Vedle současných akvizic uchovává knihovna také unikátní sbírku historických filmových knih a brožur.

Archiv fotografií

Sbírku fotografií tvoří asi 2 miliony fotografií ze všech zemí, černobílých i barevných, diapozitivů a negativů z německých i zahraničních filmů, z období od němé éry po současnost. K dispozici jsou portréty zahraničních herců, režisérů, producentů, filmařů a dalších osobností, stejně jako menší sbírka v oblastech zahrnujících kina, filmovou technologii a filmová studia.

Archiv plakátů

Sbírka filmových plakátů zahrnuje asi 50.000 plakátů k téměř 25.000 německých a zahraničních filmů, od klasických němých titulů až po současná díla. Součástí sbírky jsou i plakáty vyrobené a distribuované v bývalé NDR. K významným dílům patří zejména originální návrhy vytvořené grafiky jako Georg Schubert, Erich Meerwald a Bruno Rehak.

Pozůstalosti a další sbírky

Ve svých dalších sbírkách Deutsches Filminstitut uchovává významné dokumenty filmové historie, včetně architektonických návrhů, grafik a návrhů kostýmů. Pečuje také materiály z pozůstalosti výrazných osobností, např. režisérů Volkera Schlöndorffa a Kurta Hoffmanna, producentů Luggi Waldleitnera a Artura Braunera, nebo herečky Marie Schell.


Deutsches Filminstitut – DIF e. V.